POLÍTICA - 01/10/2018

Prop de 600 persones participen als actes de commemoració del primer aniversari de l’1 d’octubre

Bombers, Caçadors i ADF van rebre el reconeixement per la seva tasca durant el Referèndum

Més de 350 persones van participar dissabte al lipdub per la República organitzat per la Xarxa d’Entitats d’Arbúcies i la col·laboració de l’Ajuntament d’Arbúcies. El rodatge del vídeo es va fer des de Can Jombo a la plaça de la Vila i, al llarg del recorregut, s’hi van situar les diferents entitats i els ciutadans a títol particular que hi van voler assistir.

Al ritme de la cançó Ens en sortirem, d’Obeses, membres de Festes Joves van recórrer els carrers Castell i Vern fins a la plaça de la Vila amb les urnes que es van utilitzar al Referèndum de l’1 d’octubre de 2017, acompanyats per la gent que lluïa pancartes, banderes i l’atrezzo de les entitats, com ara els gegants, els camions de bombers, les bicis del Club Ciclista o l’escalada que van protagonitzar integrants del Boulder. El lipdub va acabar a la plaça amb una imatge aèria de tots els participants cridant consignes com “llibertat” i “independència”.

Al vespre, al pati de l’escola Dr Carulla, es va celebrar el Sopar per la República coordinat per l’Associació de Dones, que va reunir 240 persones. Després de l’àpat, es va fer reconeixement a tres entitats del municipi que van tenir un protagonisme especial durant el Referèndum com l’Associació de Bombers Voluntaris, la Societat de Caçadors i els ADF. A l’acte, també es van projectar els vídeos de diferents personalitats que van voler ser presents, encara que fos a través de la pantalla, al sopar d’Arbúcies com Toni Comín, els regidors de l’Ajuntament d’Hernani (País Basc), Quim Masferrer, Alguer Miquel (cantant de Txarango), Fel Faixedas, i les entitats WC Teatre i H6 teatre que, a més, van ser els conductors de l’acte. La música del Duet Amalgama va ser l’encarregada de posar el punt i final al sopar.

El tinent d’alcalde, Jaume Salmeron, “Arbúcies ha demostrat un cop més el seu compromís en el camí de construcció de la República Catalana. Com un poble és un luxe comptar amb una xarxa d’entitats tan rica, plural i activa. És un orgull treballar amb totes elles de manera quotidiana”. Per la seva banda, Judit Prat, membre de Festes Joves, explica que ha estat una experiència enriquidora per a totes les entitats i “estem preparant més activitats reivindicatives a través de la XEDA”.

Agenda

Calendari
  Dl Dt Dc Dj Dv Ds Dg
Fletxa setmana262728293012
Fletxa setmana3456789
Fletxa setmana10111213141516
Fletxa setmana17181920212223
Fletxa setmana24252627282930
Fletxa setmana31123456
Calendari Municipal d'Activitats

Cercador